3G’den 5G’ye

Baş döndüren bir hızda gelişen teknoloji, her geçen gün hayatımıza yenilikler katmaya devam ediyor.  Tam öğreniyoruz, öğrendik, derken, bakmışsınız bir sonraki yenilik, sizin için sırada bekliyor. Teknolojide yaşanan gelişimin, en hızlı yaşandığı alanlardan birisi de şüphesiz iletişim sektörü.

Yaşantısında özgür olmayı seven insanoğlu, kullandığı teknolojilerde de özgürlüğü arıyor ve daha çok mobil kullanıma eğilim gösteriyor. Mobili istediğimiz kadar, aynı zamanda hızı da istiyoruz. Bugün, fiber optik kablo üzerinden, ciddi hızlara ulaşabiliyoruz, ancak kablosuz iletişimde henüz istediğimiz noktada değiliz. Bilim insanları, hızı mobile taşımanın çalışmalarını sürdürmekte ve “G” nin önündeki rakam sürekli artmaktadır.

Merak edilen ise, bu teknolojinin, hayatımızı nasıl değiştireceği veya ne yenilik getireceğidir. Çok basit bir ifade ile; bir önceki G’den daha hızlı bir mobil internet bağlantısına kavuşacağız. Teorik olarak 24 Mbps hızlarında kullandığımız internet, 4G ile birlikte 100 Mbps, 5G ile birlikte 1000 Mbps yani 1 Gbps hıza kavuşacaktır. Hayatımızın içine yansıyan ise, çok klasik bir örnekle; saniyeler içinde, HD kalitede bir film indirmek diyebiliriz.

Zamanla çok sık duyacağımız bir kavram daha var. “Internet of Things” yani “Nesnelerin İnterneti”. Etrafımızdaki akıllı cihazlara her gün bir yenisi daha ekleniyor. Nasıl ki bizler iletişim için konuşmaya ve dinlemeye ihtiyaç duyuyorsak, bu akıllı nesnelerinde birbiri ile konuşmaya ihtiyaçları olacak. Bunu sağlayacak en güzel çözüm internettir. Özellikle insansız arabalardan, hava araçlarını kullanmaya başladığımız günümüz dünyasında, mobil cihazların ihtiyaç duyacağı hızlı interneti sağlayacak teknolojinin adı bugün 3G, yarın 5G’dir.

5G

Örnekleri çoğaltabiliriz. Ancak, bu gidişin ulaşacağı zirve noktalardan birisi insanlığın hayali olan ışınlanma olacağını düşünüyorum. Mobil internetle, 1G’li yıllardaki yaptıklarımıza bakarak, bugün yaptıklarımızı kıyaslayıp, yarın yapacaklarımızı hayal etmek çokta zor değil. Üç beş karakterin bir başka telefona gönderildiğinde hayrete düştüğümüz günlerden, görüntülü görüşmeyi normal karşıladığımız günlere geldik. Önce nesnelerin sonra insanların ışınlanacağı, G’li yıllar artık çok uzak olmasa gerek.

Yazar Hakkında

Gökhan Gök

Elektrik-elektronik mühendisi, teknolojiyle haşır neşir. İlgili alakalı. Business manager.

Yorumlar

Yorum Yaz