AT BAYRAMI…

Çocukluğumuzdan yetişkin bir birey olana kadar hep duymuşuzdur; Ramazan Bayramı, Cumhuriyet Bayramı, 23 Nisan Ulusan Egemenlik Bayramı… gibi bayramları ve dahasını. Fakat At Bayramı adı verilen bu bayramı muhtemelen çok azımız bilir. Elbette bu az bilmede en önemli gerekçemiz bizim ülkemizde böyle bir bayramın yaşanmıyor olmasıdır. Ancak böyle bir bayram var. Soydaş ve kardeş ülke Türkmenistan’da kutlanıyor.  Hani Cumhurbaşkanımızdan Başbakanımıza kadar devlet büyüklerinin Türkmenistan’ a gittikleri zaman yanlarında hep parlak bir at görürüz ya, işte onlardan bahsediyorum.

At Bayramı olarak adlandırılan bu garip bayrama ilham veren ise meşhur Ahal-Teke atlarıdır. Biraz bundan bahsedecek olursak.. İsmi Türkmenistan’ın Ahal vilayetinde yaşayan Teke Türkmenlerinden gelir. Tarihte yaklaşık 3000 yıl önce evcilleştirilen ilk attır. Bazılarına göre dünyada saf kan olarak kalan  tek at cinsidir.  Güzelliği ve güçleri onlara Dede Korkut Hikayeleri’ nden tutunda Manas Destanı’na kadar pekçok ölümsüz eserde kendilerine yer bulmalarını sağlamıştır. Vücudu daima hafif metalik şekilde parlar.  Diğer atlara nazaran kulakları, boynu ve bacakları daha incedir.

teke atı

At Bayramı’na geri dönersek…

At Bayramı Türkmenistan’ın bağımsızlığından bir yıl sonra ilan edilmiş ve hatta bunun ardından Türkmenler adeta bu konuda ne kadar ciddi olduklarını ispat etmek istercesine At Bakanlığı’nı kurmuşlardır ve dünyada böyle bir bakanlığa sahip olan tek ülke olarak tarih sayfalarında yerlerini almışlardır.  Her sene Nisan ayının son Pazar günü kutlanır. Bayram boyunca en güzel at seçiminden tutunda at yarışlarına kadar birçok etkinlik yapılır. Bu etkinlikler bütün ulusun hep beraber yaşadığı -ve kuşkusuz bir milli değerleri olan atlarından gurur duyarcasına- bir festival havasında geçer.

Ve bütün bunlardan sonra dünyanın birçok köşesinden duyanlara ne kadar ilginç ve bir o kadar da komik gelse de aslında Türkmenler bir şeyi çok iyi öğrenmiş ve öğretmektedirler: Halklarının değerleri olmadan kendilerinin var olamayacağı.

Şuna da değinmeden geçmeyelim: dünyanın birçok yerinde bizlerden farklı çok şey var. Bunları araştıralım ve araştırıp öğrendikçe bizi biz yapan toplumsal değerlerimize daha sıkı sarılalım.

Yazar Hakkında

Ahmet Suat

Ahmet Suat

Mesleki olarak coğrafya bilimi ile uğraşmaktayım. Ve bunun yanında her zaman meraklısı olduğum genel kültür ile ilgili ufak şeyler karalamaktayım....

Yorum Yaz