Kal’a gibi dik başın bulutlarla yarışsın,

Dalga dalga saçların rüzgarlarla karışsın!

Adını nakşedelim,eski-kadim surlara

Sesini haykıralım asırdan asırlara…

Savletinle titresin yeniden doğu-batı,

Ve kurulsun Allah’ın ebedi saltanatı…

Geçen günlerde kaleme aldığım çalışmanın devamı olarak günümüzde Avrupa’da ki Türk korkusu ve Avrupa medyasının Türkiye’nin gittikçe artan istikrarını ve gelişimini nasıl manipüle etmeye çalıştığını ben fakir elimden geldiğince kaleme alacağım.

Her şeyden ziyade amacım siyasi bir kuruluşu övmek veya yüceltmek değildir. Elimden geldiğince “Tarihçi” sıfatı ile yazımı kaleme almaya çalışacağım lakin; her şeyden ziyade Müslüman bir Türk genci olarak son 15 senedir Türkiye’nin İlmi Fenni ve Dini alandaki gelişimini görmezden gelip de bu gelişime dil uzatanlar karalamaya çalışanlara karşı tepkisiz kalmam doğru değildir. Benim kültürümde bunun yeri yoktur!

“Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır”

imf

Tek partili dönemin sözde “demokrasinin” nesilleri içinde bulunduğumuz dönemi içler acısı olarak yansıtmaktadır. bu karalama sadece dış basınla değil içimizdeki medya kuruluşları aracılığıyla da devam etmektedir. Oyun hep aynı tarih değişse de yıllar geçse de Türk milleti üzerinde oynanan oyunlar değişmiyor. Algılarımızı bir süreliğine 20.yüzyıl başlarına, Abdülhamid han dönemine kaydıralım. Her şey bitti denilirken Devlet yeniden şaha kalkmış lakin içteki ve dıştaki düşmanlar sayesinde istikrar tam olarak egemen olamamıştır.

Son yıllarda benzer bir tabloyla baş başa kaldık. Ülkemiz her türlü ekonomik, bilim ve sosyal alanda bu kadar ilerlemiş durumda ve istikrarlı bir şekilde gelişirken, son yıllarda yaşanan “Gezi olayları” ve devamındaki olaylar Türkiye’nin istikrarına ve gelişmesine müdahale edilmek istediğini apaçık gözler önüne sermektedir. Kaynaklardan alınmış bir kaç grafiği sizlerle paylaşmak isterim.

Türkiye'nin büyüme oranı

imf borcu

dış borç stoku

kişi başına düşen milli gelir

Türkiye’nin son 15 senedeki büyüme ve gelişme hızı tablolar ile yukarıda tüm gerçekliği ile genel anlamda gözler önüne gelmektedir. Sözde aydınlar grafik ve tablo okuma becerisine de sahiptirler diye umut ediyorum. Benim amacım yazının başında da dile getirdiğim gibi kuruluş yada kuruluşları savunmak değildir. Ülkemizin son yıllarda göz ardı edilmeyecek gelişmesine dikkat çekmektir. Her şey tüm çıplaklığı ile ortadayken ülkemizin refah ve huzurunu bozmak isteyenlerin amacı açıktır.

Tüm bu gelişme hızını ve büyümeyi bir kenara bırakıp ülkemizin Ortadoğu ve Avrupa siyasetine de dikkat çekmek isterim. Bu yazımda azda olsa bu konuya biraz değinebilir; Suriye, Filistin gibi ortadoğu ülkelerinde yaşanan olaylara en açık ve insani tepki veren başka bir devlet var mı? Siz okurlara soruyorum. Türkiye Cumhuriyeti demografik yapısı Müslüman bir ülkedir ve İslamiyetin devlet yönetim anlayışına sahip bir şekilde davranıp tüm ümmeti kucaklaması ve mazlumların yanında olması gayet stabil ve doğru bir durumdur bu durumu hazmedemeyen zihniyete sahip insanlar ve siyasi kuruluşlar insanlıktan nasibini tam olarak almamışlardır.

mülteci sayısı

Ülkelere göre Suriyeli Mülteci Sayısı

 

Sözde medeniyetin (Avrupa’nın) sığınmacılara olan tepkileri ve bakış açılarını önceki yazımda ele almıştım.

“Medeniyet dediğin tek dişi kalmış canavar”

Basında yer alan ülkemizdeki gelişimin ilerlemenin istikrarın hatta ve hatta Dini İslamın! karşıtı olan bir kaç gazete manşetini sizlerle paylaşmak isterim.

sözcü manşet

7 haziran seçim

Teknoloji bu kadar gelişmişken haber alma ve bilgi edinme olanakları gelişmiş ve hız kazanmışken her vatandaşımızın, gencimizin yalan yanlış haberlere kanmadan ülkemiz hakkında bilgi öğrenmesini ve bunu geçmişle tarihimizle mukayese etmesini böylesine bilgi kirliliği bulunan bir çağda zaruri bir ihtiyaç olduğunun altını çizmek isterim.

“Genç adam! bundan böyle senden beklediğim, manevî babanın tabutunu musalla taşına, anadolu kıtası büyüklüğündeki dâva taşını da gediğine koymandır.” vesselam

Yazar Hakkında

Enes Ünlü

Enes Ünlü

Sakarya üniversitesin'de Tarih bölümü okumaktayım..
Tarih alanında makaleler yazıyorum

Yorum Yaz