Eğitim bütün devletlerin gelişmesi için en önemli etkendir. Eğitim sisteminin gelişimi ekonomiyle doğru orantılıdır. Ekonomik, sosyolojik, politik vb. açılardan gelişmiş devletlerin en önemli özelliklerinden biri de eğitimde gelişmiş olmalarıdır. Eğitim bütün devletlerin en temel ihtiyacıdır. Eğitim sisteminin sağlam temeller üzerine atılması o devletin hızlı bir şekilde gelişebileceğinin göstergesidir. Her devletin çeşitli sorunları vardır. Bu sorunların temelindeki en önemli faktör eğitimdeki eksikliktir.

Daha önce yazdığım onlarca yazıyı yayınlamadım. Sebebi de şudur ki; Yayınlanmamış yazılarımın içerikleri ekonomi, siyasi vb. konuları içermekteydi. Yayınlanacak olan ilk yazımın eğitim ile ilgili olması gerekiyordu. Her gün onlarca yazarımız siyasi yazılar yazarken neden içlerinden birkaç tanesi eğitim ile ilgili yazılar yazmıyor? diye kendi kendime düşünürken bu yazarlardan biri de neden ben olmayayım sorusu geldi aklıma…

Hemen hemen her kesimde siyasi ve ekonomik sorunlarımız dile getiriliyor. Halkımızın bu tür konularla ilgilenmesi ve yakından takip etmesi çok güzel bir davranıştır. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan bu yana halkımız devletimizin sorunlarıyla yakından ilgilenmiştir. Eğitim konusuna gelince devlet ve millet olarak elimiz kolumuz bağlanıyor. Herkes devletimizin eğitim sisteminin geçmişte sağlam temeller üzerine oturtulamamış olduğunun farkında ve bilincinde. Şu anki eğitim sistemimiz yakın geçmişimizin çok ilerisinde ama Avrupa ile kıyaslandığında ise maalesef daha geride.

Türkiye Cumhuriyetinin ilk cumhurbaşkanından sonra gelen birçok lider ve siyasiler eğitim konusunda çok yetersiz ve eksikti. Eğitimi yapboz tahtası haline getirerek öğrenciler ve öğretmenler üzerinde denemeler yaptılar. Bu yanlış denemeler de hem öğrencilerimizi hem de öğretmenlerimizi oldukça yıprattı. Eğitim sistemi ufak tefek yeniliklerle değil, köklü değişikliklerle yenilenmelidir. Her ülkeden birer parça alıp, ülkemizde uygulamaya kalkarsak başarısız olma ihtimalimiz oldukça yüksektir.

Geçmişte defalarca denenmiş ve sonuçta hep başarısız olunmuştur. Bizim artık başarısız olma şansımız yok! Eğitim sistemimiz de öğretmenleri ya da eğitimcileri suçlamak anlamsız ve gereksiz olur. Çünkü onlarda bu eğitim sisteminde eğitim gördüler ve görmeye devam ediyorlar. Sistemimizin bu halde olmasının sebebi ne şu anki hükümetimizdir ne de milletimizdir. Eğitim sistemimiz geçmişte adeta ‘’eğitilememek’’ üzere kurulmuştur. Dış güçler diye belirttiğimiz Türkiye Cumhuriyeti karşıtı ve azılı düşmanlarımız olan bazı devletler tarafından yapılan müdahaleler sonucu Osmanlı Devleti dönemindeki eğitim sistemi bozguna uğratılmış, akla hayale gelmeyecek oyunlarla eğitim sistemimiz yerle bir edilmiş yerine onların istedikleri tarzda bir eğitim sistemi hayata geçirilmiştir. Bunlar uydurma bilgiler değil, doğru olan bütün tarih kitaplarımızın ve tarihçilerimizin bizlere sunduğu çok kıymetli bilgilerdir. Tarih geleceğe ışık tutan bir güneştir. Tarihimizdeki eğitim sistemlerini iyi kavramalı, geçmişimizden ders çıkarmalı, aynı hataları tekrarlamamalıyız…

Yeni eğitim ve öğretim döneminde öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve eğitimcilerimize can-ı gönülden başarılar diliyorum… ‘’

 

Yazar Hakkında

Muhammed Emin Beytül

Muhammed Emin Beytül

Yorumlar

  • Yazarımız Muhammed Emin Beytül’e böyle önemli bir konuya değindiği için çok teşekkür ediyoruz. Evet, eğitim sistemimiz artık tıkandı köklü bir inkılaba ihtiyaç var artık.

  • Muhammet Emin kardeşimi canı gönülden kutluyor,yazılarının devamını heyecanla bekliyoruz.Rabbim yolunu, bahtını açık eylesin.

  • Çok önemli meselelere kısa cümlelerle parmak basmışsınız Muhammed Bey, umarım bahsettiğiniz o diğer “aydınlar” da bu meseleler üzerinde biraz da olsa kafa yorarlar…

  • ‘modern’ dünya düzeni, insanı ‘eğtmekteki’ öngörüsü başlı başına konuşulması gereken bir mevzu. ‘ahlaki sorunlar yaşayan bir toplum bir ‘millet’ için, eğitimden bahsetmek “balıksız göle olta atmaya benzer” meslek sahibi olan ‘birey’ bireyler, aldığı ‘eğitim’ gereği ‘sisteme’ hizmet eder.

  • Sizi can-ı gönülden tebrik ediyorum Sayın Muhammed Bey…

    Başarılarınızın devamını diliyorum.

    Dualarımız sizinle…

Yorum Yaz