Sevgili okuyucularım bu hafta ki yazımızda ise bir fotoğraf makinesindeki kontrol ayarlarından bahsedeceğiz.

Fotoğraf makinası kontrol ayarları

Şekil 1. Nikon D90 genel görünümü

1) Focus(lens)

Görülen bir nesnenin pozisyonu veya daha net bir görüntü üretmek için gerekli bir optik cihaz ayarıdır. Teorik olarak bir cisme odaklandığımızda fotoğraf makinamızın sensörü üzerinde mükemmel odaklanmış bir nokta oluşacaktır. Milyonlarca piksele bölünmüş sensör üzerindeki iyi odaklanmış bu nokta çok küçük olacak ve tek bir piksel üzerine düşeceği için fotoğraf üzerinde net bir görüntü olarak algılanacak.

Fotoğraf Makinası Kontrol Mercek

Şekil 2. Focus işleminin genel görünümü

2)Diyafram

Kimi yerlerde ‘ışık düzengeci’ olarak da geçen diyafram, lensten geçen ışığın miktarını/şiddetini ayarlamak için lensin içine yerleştirilmiş olan düzenektir. Daha teknik bir tanımlama yaparsak, optik bir sistemde diyafram, görüntü düzlemine odaklanmak üzere gelen ışık demetinin konik açısını belirler. Diyafram ışık miktarını ayarlamanın yanı sıra oluşan görüntünün niteliğini de doğrudan etkiler çünkü diyaframı açtığımızda diyaframdan geçen ışık ışınlarının optik algılayıcımıza düşme açıları değişir ve sadece odaklama yaptığımız bölge netken, geriye kalan alanların bulanık olmasına neden olur.

Fotoğraf Kontrol Ayarları

Şekil 3. Objektif üzerinde diyafram görünümü

diyafram

Şekil 4. Objektif önünde diyafram görünümleri

Diyafram alan derinliği

Şekil 5. Diyafram görünümlerine örnekler

Şekil 6. Diyaframın fotoğraf üzerinde ki görünümü ve etkisi

Şekil 6. Diyaframın fotoğraf üzerinde ki görünümü ve etkisi

3)Enstantane

Fotoğraf makinesinde, ışıklama süresini belirlemek için kullanılan ışık düzeneği olup obtüratörün açılması ile kapanması arasında geçen zamandır. Yani, ışığa duyarlı alanın ışık aldığı süredir.

Enstantane

Şekil 7. Enstantene’nin fotoğraf üstündeki görünümü

4)Beyaz Ayarı

Beyaz bir nesneye renkli ışık tuttuğunuzda, nesne o ışığın renk tonlarında görünür. Farklı ışık kaynakları farklı renk sıcaklıklığına sahiptir ve bu da sahnenin renkleri üzerinden doğrudan etkiye sahiptir. Güneş ışığı, gölgeden, gölge de evimizdeki lambalardan farklı renk sıcaklığına sahiptir. Beynimiz ortamdaki ışık kaynağına göre irisimizi kullanarak pozlamayı yaptığı gibi, normal bir şekilde görebilmemiz için ışığın rengini de yorumlar. Dijital fotoğraf makinesinin beyaz dengesi özelliği de ışık sıcaklığındaki bu farkları ayırt edecek şekilde tasarlanmış ve filmli dönemde kullanılan film ve filtrelerin yerine geçmiştir. Aşağıdaki görüntüde makinede ki beyaz ayarları verilmiştir. Ortamın ışığına göre bunlardan biri seçilir ve kolaylık olsun diye makinelerde auto kısmı vardır. Bu auto seçildiğinde makine ortamın ışığına göre beyaz ayarını kendisi yapar.

beyaz-ayari

Şekil 8. Makine üstündeki beyaz ayarları

5)ISO

Bizim fotoğrafçılık terimlerinden ISO ile kastetmek istediğimizi aslında hızıdır. ISO, optik algılayıcının ışığa duyarlılığını belirtir yani ISO arttıkça optik algılayıcı ışığa karşı daha hassas olacaktır.

Yazar Hakkında

Renkli Kalem

Renkli Kalem

Dumlupınar Üniversitesi Maden Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Hobi olarak fotoğrafçılıkla uğraşmaktayım ve bunla ilgili bildiklerimi etkiliyazar ile paylaşmaktayım.

Yorumlar

Yorum Yaz