Google’dan Tweet Sürprizi

Birçok seo çalışması gibi sosyal medya üzerinden yapılan seo çalışmaları da çok önemli bir yer tutar. Peki sosyal medyada seo nedir ? Sosyal medyada atmış olduğunuz her tweet, her paylaşım veya her pin google tarafından indexleniyor. Bu indexler arama motoru devi olan Google’in sonuçlarında listeleniyor.

En basitinden örnek vermek gerekirse Google aramalarına “Hande Yener” yazdığınızda Hande Yener’in attığı tweetlerin arama sonuçlarında gözükme ihtimali çok yüksektir. Çünkü Hande Yener onaylanmış bir hesaba sahiptir ve attığı tweetler binlerce kişi tarafından like yapılıp rt leniyor. Bu ve daha bir çok etmen bu tweetlerin arama sonuçlarında üst sıralara çıkmasını sağlıyor.

Peki biz ne yapabiliriz ? Yapmamız gereken oldukça basit. Düzgün ve sürekli konu ile ilgili paylaşımlar yapan bir twitter hesabı açabilir ve kullanabilirsiniz. Fakat hile kullanıp fazla takipçi kasmanızı önermem. Çünkü binlerce takipçisi olup ta attığı tweetlerde hiçbir rt almayan kişilerin google tarafından pek ilgi göreceğini sanmıyorum.

Sadece twitter değil. Pinterest gibi sitelerde sitenizin linklerini paylaşmalısınız. Bu linkler de takipçi ve ilgi toplamalı. Yani bir web sitesi açmadan önce alan adı belirlemek ve sadece içerik eklemek yeterli olmuyor. Açacağınız sosyal medya hesapları ve bu hesapların etkileşiminden tutunda sosyal medyadaki kapak fotoğraflarınıza kadar bir çok etken bulunmakta.

Google’nin tweet indexliyor olması bizlerin attığımız tweetlerin üzerine ilgi göstermemizi sağlamalı. Yani attığımız tweetlerde konu ile ilgili hastagler belirlemeliyiz. Tabi bu belirlenen hastaglerin popüler konular üzerinden olması gerektiğini de belirtmeden geçmeyelim. Hastagların kısa olması da çok önemli olan ayrı bir konu.

Google'ın arama sonuçlarındaki tweetlere örnek

Google’ın arama sonuçlarındaki tweetlere örnek

Google’ın tweet indexlemesine bağlı olaraktan sizlere önerim: Çok sayıda gereksiz tweet yerine yararlı ve iyi hastagler ile desteklenmiş tweetleri tercih etmenizi öneririm. Bilişim ile kalın 🙂

Yazar Hakkında

Murat Artsın

Sakarya Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü son sınıf öğrencisiyim. CoderDojo Türkiye'de gönüllü olarak yer alıyorum. ProgramlamaHocam ve KodlaMaker sitesinde editörlük yapmaktayım.

Yorumlar

Yorum Yaz