Artık Sesler Kemik Yolu İle İletilecek

Daha önceleri işitme cihazlarında tercih edilen “kemik yoluyla iletim” teknolojisi artık cep telefonlarımıza girmeye başladı. Bilişim firmaları sesleri daha net bir kalitede sunabilmek için kemik ve kafatasını bir iletken olarak kullanmaya başladı. Daha çok işitme cihazlarında kullanılan bu teknoloji kemik ve kafatasını bir iletken olarak kullanıyor ve ses titreşimleri kemikler üzerinden kulağa iletiliyor. Sektörün firmaları arasında hızlı bir rekabetin yaşandığı günümüzde, firmalar daha net ve kaliteli bir ses için bir adım ileri giderek bu tür teknolojiler üzerinde çalışıyorlardı. Görünüşe bakılırsa çalışmalar meyvesini vermişe benziyor.

Kemik üzerinden ses iletimini sağlayan teknoloji çok da yeni sayılmaz. Uzun yıllardır bu alanda Ar-Ge çalışmaları yapılıyordu. Son haline getirilen teknolojide kulaklık uçları kulağın içine değil, kulağın hemen alt tarafında bulunan kemiklerin üzerine yerleştiriliyor. Bluetooth veya kablo vasıtasıyla ses kaynağına bağlanan kulaklık, ses titreşimlerini kafatası kemiklerine gönderiyor. Buradan da ses titreşimleri doğrudan iç kulağa iletilerek duyulması sağlanıyor. Böylece o anda kişinin dışarıdan gelecek sesleri duymasının önüne geçilerek, çok düşük frekanslardaki ses titreşimleri bile çok daha net duyulabiliyor. Bu aslında kendi sesimizin bize iletilmesinde olduğu gibi gerçekleşiyor. Sesimizi kaydedip dışarıdan dinlersek, çok farklı bir ton olduğunu duyuyoruz. Sesimizin farklı gelmesinin temel sebebi ise ağzımızdan çıkan ses dalgalarının kafatasımızda yankı oluşturarak ekstradan bir bas etkisi yapmasından ileri geliyor. Kemik iletiminden dolayı sesimiz dışarıdan geldiğinden daha düşük ancak ortamı dolduracak biçimde bize geri dönüyor.

Bu yeni teknoloji daha çok kulaklıklarda ve giyilebilen teknolojilerde kullanılmaya başlandı. Google Glass’ta bu teknolojiden faydalanan Google, sesi şakaklardan doğrudan kafaya veriyor. Ev telefonu ve dect telefonlar üzerinden çalışan Gigaset de bu teknoloji üzerine çalışan firmaların başında. Berlin’de düzenlenen İFA’da 3 yeni modelle cep telefonu pazarına giren Gigaset, yeni modellerinde hoparlörü kaldırdı. Gürültülü bir ortamda sesi duymak için telefonu kulağımıza dayamamız yeterli. Kemik üzerinden ses iletimi noktasında çalışmalarıyla dikkat çeken diğer bir firma ise tabi ki Apple. Bu konuda geçtiğimiz günlerde patent başvurusunda bulunan Apple geliştireceği kablosuz kulaklıklarla, dışarıdan gelen sesleri engellerken kullanıcının sesini süzerek en iyi ses kalitesini elde etmeyi planlıyor. Ancak Apple kulaklıklar diğerlerinden farklı olarak bir ivme ölçerle konuşma sırasında kemiklerde oluşan titreşim sesini engelleyerek beraberinde bir cihazla iletimi yapılan sesin daha net ve daha anlaşılır olmasını hedefliyor.

Kemik üzerinden ses iletimi aslında şu şekilde gerçekleşiyor. İçerisine sensörler yerleştirilen bluetooth cihazı kullanan ve bir şapka içerisine gizlenmiş kemik iletimli kulaklık kitiyle beraber sistem tamamlanıyor. Ürünü kullanmak için hiçbir ekstra cihaz kullanmaya gerek yok, sadece şapkayı kafaya geçiriyorsunuz ve aktarım başlıyor. Şapka eşlenen cihaz üzerinden iletilen sesi titreşimler yollamak kaydıyla iç kulağa iletiliyor.

Yazar Hakkında

Serbest Kürsü

Serbest Kürsü

1 Comment

Yorum Yaz