[mks_pullquote align=”left” width=”300″ size=”18″ bg_color=”#dd3333″ txt_color=”#ffffff”]

Zor günlerden geçiyoruz bu zorluğu ülke bazında sınırlamanın veya ortadoğu coğrafyasıyla sınırlı tutmanın doğru olmadığı kanaatindeyim.

[/mks_pullquote]

Dünya büyük bir insanlık sınavı veriyor. Emperyalist devletlerin Orta doğu coğrafyasındaki oynadıkları siyasi oyunların bir patlama noktası aslında bu. Sözde özgürlük, insani değerler, toplumsal ve ekonomik kalkınma gibi vaatlerle Ortadoğu ülkelerine güya yardımda bulunan ABD, RUSYA, İNGİLTERE, ALMANYA, FRANSA gibi devletlerin Ortadoğu’da yaşayan toplumları nasıl bir hale getirdiğini gözler önüne seren bir tablo ile karşı karşıya tüm insanlık.

mülteci refugee

Doğdukları büyüdükleri topraklarda yaşam hakkına sahip olamayan yıllardır savaşlar, zulümler ve ölümlerle büyüyen bir toplumun yıllar içinde kazandığı acı dolu birikimlerin bir patlama noktası diyebiliriz. Bu dizeleri veya buna benzer yazıları okuyan her insan elini vicdanına koymalı ve kendisinin aynı durumda olabileceğini düşünmelidir. Bu düşünce ile hareket etmeli ve bu insanlık ayıbının bir parçası olmadan ırkı-dili ne olursa olsun bu insanlara bir yardım eli uzatmayı bilmelidir.

Dünya hepimizin dünyası herkesin bu dünyada yaşama ve barınma hakkı vardır. Kimse bir diğer toplumun yahut insanın bu hakkını sebepsiz yere elinden alamaz. Lakin gerektiği zaman Ortadoğu’da yaşanan savaşlara gerekli silah yardımını yapanların tabiri caizse yangına körükle gidenleri şuan ki gelmiş olduğumuz durumda 3 maymunu oynarken görüyoruz. Avrupa devletlerinin şu kadar mülteci alacağız tarzındaki açıklamalarında asla inanmıyorum alsalar bile insanlık dışı şartlarla ve sebeplerle alacakları ortadır. Bazı haber sitelerinden ve gazetelerinden edindiğim bilgilere göre bazı Avrupa devletlerinin mültecilere barınma hakkı vermesi için hristiyanlık şartı koştuğu bilgisini sizlerle paylaşmak isterim. Sözde kendilerini medeniyetin beşiği olarak gören bu devletlerin insanlık dışı bir şartta bulunmaları trajikomiktir.

mülteciler

Böylesi bir durum karşısında avrupalıların vicdansızlığından, duyarsızlığından arınmış bir şekilde Din-i İslam’dan, örf ve adetlerinden almış olduğu ahlak ve insanlık kurallarının gereğini yerine getirerek yaklaşık 2 milyona yakın mülteciye kucak açan ülkemize vatandaşlarımıza ve en başta böyle bir zemin hazırlayan buna sebep olan bazı siyasi kuruluşlara 3 maymunu oynamadıkları için bir teşekkürü borç bilirim. Geçmişi insanlık dersleri ile ve nice başarılarla dolu olan Türk milletine yakışan davranış ve düşünce budur!

[mks_pullquote align=”right” width=”300″ size=”18″ bg_color=”#dd3333″ txt_color=”#ffffff”]

Unutmayalım her birey siyasi görüşü ne olursa olsun bu düşüncelerden arınıp elini vicdanına koymalı ve düşünmelidir !

[/mks_pullquote]

Ülkelerinden savaş sebebi ile kaçmış, zor durumda olan mülteciler için ülkemizdeki birçok devlet ve sivil toplum kuruluşu yardım toplamaktadır. Bu kuruluşlara yardımda bulunarak sizlerde mağdur mültecilere destek olabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Enes Ünlü

Enes Ünlü

Sakarya üniversitesin'de Tarih bölümü okumaktayım..
Tarih alanında makaleler yazıyorum

Yorum Yaz