Macellan ve Lapu Lapu

Coğrafi keşifler dünya tarihine damga vurmuş en önemli olayların belki de en başta gelenlerinden biridir. 15.yüzyılın sonlarında İber Yarımadası merkezli olmak üzere başlayan keşifler, 16.yüzyıl ile birlikte Avrupa’nın iştahlı devleri arasında yayılarak dünya üzerinde bir yer kapmaca oyununa dönüşmüştür. Bu keşifler her ne kadar dünyanın bilinmeyenlerini insanoğluna açsa da; kıyımlar, sürgünler, ölümler gibi birçok vahim sonuçlarda ortaya çıkarmıştır.

Coğrafi keşifler ile birlikte hayatımıza yeni isimler, milletler, yerler …. girmiştir. Amerika, Kolomb, Pasifik gibi birçoğu bu keşiflerin hayatımıza soktuğu şeylerdir. Keşiflerin her biri kendine özel ve her birinin ayrı bir önem arz eden sonuçları olmuştur muhakkak. Ferdinand Macellan’ın dünyanın yuvarlak olduğunu ispatlamak için çıktığı ve sonra mürettebatının onsuz tamamladığı yolculukları bu açıdan önemli bir olaydır.

Bir önceki cümlede de işaret ettiğim üzere Macellan’ın bu önemli yolculuğu Filipinlerdeki ölümü ile kendisi açısından son bulmuştur. Bu sonu hazırlayan ise Filipinlerin ulusal kahramanı olarak kabul edilen Lapu-Lapu olmuştur. Dolayısıyla yazıda Macellan’ın kabusu olan Lapu-Lapu ve onun haklı vatan müdafaası anlatılmaya çalışılacaktır.

image00127

lapu-lapu

Kesin olmamakla birlikte Lapu-Lapu’nun  1491-1547 yılları arasında yaşadığı sanılmaktadır. Lapu-Lapu Mactan Adası sultanı olup, Filipinlerin ilk milli kahramanıdır. Çilapulapu, Si Lapulapu, Salip Pulaka,  Cali Pulaco, Lapulapu Dimantag ve Halife Lapulapu gibi birçok farklı isimle bilinmektedir. Lapu-Lapu Mactan adasına Borneo adasından yerleşmek üzere gelmiş ve zamanla adanın hakimi durumuna yükselmiştir.

Ekran Alıntısı

Mactan Adası

Macellan Mactan sahillerine çıktığı zaman Lapu-Lapu onları demir kılıçlı, yaylı 1500 adamıyla karşılamıştır. Macellan’ın tüm teslim ve barış çağrılarına rağmen; halkına ve kendisine güvenmiş; savaşarak halkının onurunu kurtarmıştır. 1521 tarihi Macellan’ın öldüğü, Lapu-Lapu’nun kesin zafer kazandığı ve aynı zamanda Asyalıların Batılılara vurduğu bir darbe olmuştur.

Savaştan sonra Lapu-Lapu tekrar geldiği yere, Borneo’ya dönmüştür.

1024px-MactanShrinePainting2

Mactan Savaşı

Günümüzde Lapu-Lapu Filipinlerde bir halk kahramanı olarak kabul edilmektedir. Filipinliler bir vefa borcu olarak Mactan Eyalet Adası’nın başkentine “Lapu Lapu” adını vermişler ve orada, adeta tarihi yeniden canlandırırcasına, Lapu Lapu’nun heykelini dikmişlerdir. Filipinliler bu heykeli ziyaret eder, fotoğrafını çeker, onur ve kahramanlık dolu hisler yaşarlar. Ayrıca yerel halk Lapu-Lapu’nun ölmediğine, ruhunun bir taş içinde hala barındığına ve ruhunun adayı ve insanlarını koruduğuna inanmaktadır.

Lapu-Lapu

Yazar Hakkında

Ahmet Suat

Ahmet Suat

Mesleki olarak coğrafya bilimi ile uğraşmaktayım. Ve bunun yanında her zaman meraklısı olduğum genel kültür ile ilgili ufak şeyler karalamaktayım....

Yorum Yaz