Manzara Fotoğrafçılığı

Hemen hemen çoğu insanın fotoğrafçılığa başlama sebebidir. En azından benim fotoğrafçılığa başlama sebebim, manzara fotoğraflarında ki güzellikleri görerek başladı. Şimdi biraz düşünelim hepimizin hayatında bir takım koşturmacalar (iş, okul vs.) oluyor. Tabi bu koşturmacalar bizleri yoruyor, strese sokabiliyor. Bu stresten uzaklaşmak içinde kafa dinleyebileceğimiz, birazda temiz hava alabileceğimiz bir yere gittiğimizi düşünelim. Burada şehrin gürültüsünden uzaklaşmış, tabiatın güzelliğini izlerken mutlu olmaya başlayacağız. Peki böyle bir ortamı fotoğraflamak istemez misiniz? Çoğunuzun istediğini duyar gibiyim. Bundan dolayı bende bu yazımda manzara fotoğrafçılığın da dikkat edilmesi gereken bazı hususlardan sizlere bahsetmek istiyorum.

1.Doğru zamanda çekim

Manzara Fotoğraf çekiminde en önemli unsurumuz ışıktır. Bunun için ışığı doğru zamanda yakalamaya çalışmamız lazım. Bu sebepten dolayı mevsim, güneşin doğuş saati, batış saati, düşen ışığın yansıması çekimimizi çok etkileyecektir. Bunun içinde fotoğrafta istediğimiz renk sıcaklığını elde etmek istiyorsak ‘Altın saat’ denilen kavramda çekimlerimizi yapmamız gerekir. Altın saat diye tabir ettiğimiz kavram ise güneşin doğuş ve batış saatleridir. Bunun nedeni ise fotoğrafa gelen keskin güneş ışınları bu saatlerde en yumuşak ve etkisiz halde olurlar. Bundan dolayı çekim yapacağımız yerde, altın saat zamanı gelmeden ekipmanımızı kurup hazır bekleyip çekimimizi yaparsak doğru zamanda çekim yapmış oluruz. Fotoğraf çekeceğimiz yere ilk defa gidiceksek ve buranın altın saat’ini bilmiyorsak napacağız? Bunun içinde sizlere Golden hour calculator adlı bir uygulama tavsiye edeceğim. Bu uygulama ile çekim yapacağımız yerin altın ve mavi saatlerini görebiliyoruz.

Twilight-Calculator

Şekil 1. Altın ve mavi saat gösterimi

2.Düşük ISO

ISO değerindeki artış görüntüde gürültü (noise) oluşturacağı için, ISO değerimiz 100 veya 200 olması gerekir.

3.Diyafram Değeri

Manzara fotoğrafı çekiminde yüksek diyafram değerinde çekim yapmamız gerekir. Özellikle manzara çekimlerinde daha geniş bir alanın net çıkmasını isteyeceğimiz için diyafram değerini  yüksek tutmamız gerekmektedir. Manzara çekimlerinde diyafram değerimiz lensimizin performansına da bağlı olarak genellikle f/9, f/10, f/11 ile iyi sonuçlar alabilirsiniz.

4.Tripod Kullanımı

Güneş doğumu ve batımında ışık yetersiz olacağından dolayı uygun enstantanede fotoğraf çekebilmek için tripod kullanmamız gerekir. Işık yeterli olsa dahi tripod kullanmamız olası titreşimlerin önüne geçmemizi sağlar.

5.Odak Noktası

Manzara fotoğraflarını çekerken matriks ölçüm modunu kullanmalıyız. Bu mod ile makineye giren ışık bölgelere ayrılır ve doğru pozlama için her bir bölge için ayrı ayrı hesaplama yapar.

nikon_d90_top-big

Şekil 2. Matriks ölçüm modu ayarlama düğmesi

 

matriks1

Şekil 3. Matriks ölçüm modu

 

6.Filtre Kullanın

Manzara fotoğrafı çekiminde filtre kullanımı çok önemlidir. Gökyüzü ile kara arasındaki pozlama farkını dengelemek ve daha doygun renkler elde etmek için polarize ve ND (neutral density) filtreler kullanılabilir.

7.Persfektifllik ve Derinlik

Fotoğrafçılıkta en zor kısım 3 boyutlu gördüğümüz cisimleri 2 boyutlu cihazlarla çekmek ve bunları bilgisayar ortamına aktarmaktır. Persfektifimizin başarılı olması fotoğrafımızın o denli gerçekci ve başarılı olmasını sağlar. Fotoğrafımızda uzayıp giden nehir, tren rayları, yol, sahil şeridi gibi derinlik artırıcı objeler var ise bunları doğru kullanmalıyız.

8.Doğru lensi kullanın

Manzara çekimlerinde en önemli unsurlardan biride lensdir. Bu tarz çekimlerde zoom lensleri ve geniş açı lensleri tercih edebiliriz. Lensimizde belirli bir zoom aralığının olması kadrajı daha rahat ayarlamamıza yardımcı olucaktır.

9.Altın Kural

Fotoğrafta altın kural çok basit olarak vizörden baktığımızda yatayda ve dikeyde çerçevemizin 3 eşit parçaya bölündüğünü düşünelim. Bu çizgilerin kesişim noktasına ilgi merkezi denir. Fotoğraf çekiminde bu kural her zaman aklımızda bulunması gerekir. Bu kural ile dengeli ve ilgi çekici fotoğraflar çekebiliriz. Tabi fotoğrafı çekerken neye vurgu yapacağımız çok önemlidir. Örneğin karşımızda gökyüzü ve denizden oluşan bir manzara var ve biz gökyüzünü ön planda tutmak istiyorsak, altın kurala göre 2/3’lük bölümü gökyüzüne geri kalan 1/3’lük bölümü denize ayırırsak daha iyi sonuç elde ederiz.

altin-kural

Şekil 4. Vizörden bakıldığında yatayda ve dikeyde 3 eşit parçaya bölünmüş çerçevemiz

10.Herkesin Çektiğini Çekmeyin

Sizin çektiğiniz fotoğrafın daha değerli olmasını istiyorsanız mümkünse kimsenin görmediği bir açıdan, farklı bir bakış açısı ile fotoğrafınızı çekmelisiniz. Bu konu işin tekniği kadar önemlidir. Fotoğrafı önce aklımızda çekelim daha sonra makineye aktaralım. Mümkün ise çekim yapacağımız yeri farklı ışık koşullarında da inceleyelim.

Kütahya kalesi

Şekil 5. Kütahya Kalesi

esenköy 10

Şekil 6. Yalova(esenköy)

img

Şekil 7. Kız kulesi ve Martı

Yazar Hakkında

Renkli Kalem

Renkli Kalem

Dumlupınar Üniversitesi Maden Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Hobi olarak fotoğrafçılıkla uğraşmaktayım ve bunla ilgili bildiklerimi etkiliyazar ile paylaşmaktayım.

Yorumlar

Yorum Yaz