Modern Çağın Modern Tehlikesi

Bilişim ve cehalet kelimelerini yan yana gelmesi ile birlikte zihninizde sizi meşgul eden soruları duyar gibiyim. “Bilişim modern çağın ana aktörü, nasıl cehalet sayabiliriz”, “Bilişim sayesinde tüm iş süreçlerini yönetiyor zaman kazanıyoruz” gibi yargılar belki de hepimizin düşünce dünyasında baş köşeye oturmuş durumdadır.

Sevgili Etkili Yazar okurları bu makalemizde teknolojinin getirdiklerinden çok götürdüklerinden bahsedeceğiz. Belki de bilişim çağının getirdiklerini sosyolojik açıdan bir değerlendirmeye tabi tutacağız.

Bilişim bilgi ve teknolojinin birlikte kullanılarak ürettiği sonuçlar olarak tarif edilir. Bugün küçük ve büyük tüm iş süreçlerinde bilgi teknolojilerinin yoğun bir şekilde kullanıldığını görüyoruz. Bununla birlikte aynı teknoloji evimizde akıllı TV’ler ile baş köşeye otururken, akıllı telefonlarla da her anımızda bizi yalnız bırakmıyor.

Tamam da bunun ne mahzuru var diyeceksiniz. İsterseniz aşağıda tam da bu konuyla ilgili soruları birlikte cevaplamaya çalışalım :

Bilişime Birde Bu Gözle Bakalım

  1. Bütün bu teknoloji ürünlerinin geleceğimiz olan çocuklarımıza, en büyük gücümüz olarak ifade ettiğimiz genç neslimize ne gibi etkileri var. Sosyal ve kültürel gelişimlerini nasıl etkiliyor. Milli ve manevi değerlerimizi onlara aktarmakta ne gibi güçlükler yaşıyoruz. Sorumluluktan uzak duran, ben dilli, sadece kendi değer yargılarıyla(!) düşünen ya da hiç düşünmeyen bir nesli görüyoruz. Acaba bu nesil ve bize ait olmayan bu özellikler bilişim yoluyla mı ithal ediliyor?
  2. Zaman kazandırdığı ve işleri kolaylaştırdığı için tüm birikimimizi emanet ettiğimiz bilgisayarlar acaba bize ne kadar zaman kaybettiriyor. Steve Jobs, bilişim dünyasının tartışmasız zirve isimlerinden. Bir röportajında spiker çocuklarını soruyor. iphone ve ipad ile araları nasıl diye. Verilen cevap çok ilginçtir. “Henüz ellerine bir İphone yada ipad almış değiller.” Tüm dünyaya peynir ekmek gibi satılan, her derde deva ilaç gibi sunulan son teknoloji ürünler üreticisinin evine girmiyor. Neden?
  3. Düşünmek insanı insan yapan en önemli özelliğimiz. Fakat günümüzde telefon akıllı, araba akıllı, ev akıllı, makine akıllı…. Bir araç reklamında duymuştum. Gideceğiniz yeri düşünmenize gerek yok araç düşünür diyordu. Aslında akıllı teknoloji su içmemiz gerektiğini bile bize hatırlatmıyor mu? Sanki düşünme yeteneğimiz elimizden alınmaya çalışılmıyor mu? Bu durumda en çok etkilenen çocuklarımızın zihinlerini toplamada ve bir noktaya kanalize etmekte yaşadıkları zorlukları hissediyor muyuz? Beğenmenin, sevmenin, muhabbetin ve düşünmenin sanallaştığı dünyada bu duyguların orijinallerini de bir yerlerde saklamamamız gerekmiyor mu?
  4. En yoğun iş temposunda çalışanlarımızın bile bugün 2-3 bin TL vererek satın aldığımız akıllı telefonlarının ne işe yaradığını sorduğumuzda içini tam dolduramadıklarını görüyoruz. Teknolojinin ihtiyaçtan modaya dönüştüğünü fark edebiliyor muyuz?
  5. Sosyal Medya dediğimiz teknolojinin masum(!) çocuğunun yaptığı yaramazlıkların maliyetini de hesaplayabilmemiz gerekiyor. Bugün Orta Doğu’da devletleri şekilden şekle sokan, bölge halkına türlü ızdırap çektiren, coğrafyayı kan gölüne çeviren olayların fitilini ateşleyenin bu çocuk olduğu da ortada değil mi?

Sevgili okurlar çok karamsar bir tablo çizmiş olabilirim fakat bir tehlike varsa bunun farkına varmak ve tedbir almak gerekir. Özellikle de çocuklarımızın ve bu akımdan olumsuz manada en çok etkilenen gençlerimizin bilinçlendirilmesini zaruri görüyorum. Karşısındaki insanla göz göze gelip konuşmak yerine telefonla meşgul olmayı tercih eden bir nesil bizim neslimiz değildir.

Bilişim Esareti

Zaman kazandırması gereken teknolojinin bize zaman kaybettirmesine izin vermemeliyiz. Bunu da algılayabilmemiz için çok tekrar etmemiz gereken bir sözle bitirelim. “Günümüzdeki teknoloji zamanı yiyen bir kurttur.” Bu gözle bakarsak gerçekten teknolojiyi yerinde kullanmış oluruz.

Bilişim ve Teknoloji Bağımlılığı

Yazar Hakkında

Serbest Kürsü

Serbest Kürsü

Yorumlar

  • Kendi çevremi baz olarak konusucak olursam çevremde teknolojiyi manita ayarlamak yada oyun oynamak dışında kullanan yok. Herkes bi sosyal siteye dalmış ellerinde telefonlar düşmüyor. Bunun çok zararlı oldugunu dusunuyorum.

  • makaleyi sonunu kadar okudum gerçekten güzel bir paylaşım olmuş.Ülkemizde malesef yapılıcaktan çok kullanıcılık artışı olduğu için hep geriden takip ediyoruz ve bağımlısı oluyoruz.

  • Gerçekten günümüzü oldukça iyi anlatan bir yazı olmuş. Öyle bir duruma geldik ki yolda yürürken bile elimizden telefonlarımız düşmüyor. Araba gelip çarpıcak belki ama umrumuzda değil. Tek amaç iki kızla konuşmak veya oyun oynamak. Bu duruma en güzel örneklerden biri de son zamanalrda telefonlarda ünlü olan bir uygulama olan Periscope. Yabancı kullanıcılara bakıldığında çevresinde bir haber varken yayın açarken bizim Türkler kız derdinde…

  • Teknolojinin gelişmesi bir yandan gerçekten çok iyi işlevsel yönden işimize yarıyor.Ancak bazı yönleride gerçekten zarar verici bu yönden kullanımını engelleme gibi bi durum olabilse keşke.

Yorum Yaz