Mozilla Firefox hiç şüphesiz bir çoğumuzun kullandığı tarayıcılardan bir tanesidir. Peki bu tarayıcıyı ne kadar iyi kullanıyoruz? İşte size, Firefox‘u daha da mükemmel hale getiren, hızına hız katan ve zahmetli işleri en kolay hale getiren 10 Firefox eklentisi. Bu eklentiler sayesinde Firefox’u hakkıyla kullanacak ve Firefox’tan vazgeçmek istemeyeceksiniz.

1- FasterFox

Firefox tarayıcınızın hızını artırmak için mükemmel bir eklenti. Her Firefox kullanıcısının mutlaka bu eklentiyi kurması gerekir. FasterFox sayesinde Firefox’un hızına hız katacaksınız. Fakat internet hızımızı da dikkate almalıyız. FasterFox yalnızca bir eklentidir. İnternet hızınıza bağlı olarak, onunla orantılı şekilde Firefox’u hızlandırır.

2- AdBlock

Girdiğiniz sitelerdeki bir sürü gereksiz ve rahatsız edici reklamları bu eklentiyle yok edebilirsiniz.  AdBlock bu reklamları engeller ve açmak istediğiniz sayfadaki gereksiz ve rahatsız edici reklamları ortadan kaldırır.

3- CleanAndClose

Bu eklenti sayesinde indirme penceresinde daha önce indirilmiş veya indirmekten vazgeçilmiş dosyalar otomatik olarak temizlenir. CleanAndClose sayesinde Firefox’un yavaşlamasını engellemiş olursunuz.

4- Instapaper

İnternet üzerinde bir şey okurken aniden bir işiniz çıktı ve bilgisayarı kapatmak zorunda kaldınız. Fakat okuduğunuz sayfayı kaybetmek istemiyorsunuz. İşte Instapaper sayesinde yarım kalan okumalarınızı rahatça yapabilirsiniz.

5- Download Statusbar

Her seferinde indirme penceresini CTRL+J’ye basmadan görebilmenizi sağlar. Download Statusbar ile indirilen dosyaları rahatça görebilirsiniz.

6- BugMeNot

Bir dosya indirmek için girdiğiniz sitelerde linklerin üstünde ‘indirmek için üye olmanız gerekmektedir’ yazısı ile karşılaşıyorsanız ve üye olmadan indirmek istiyorsanız BugMeNot tam da size göre. Bu eklenti sayesinde indirmek istediğiniz her şeyi, üye olmadan indirebilirsiniz.

7- DownThemAll

Firefox üzerinden bir dosya indirirken, onu durdurma ve daha sonra devam ettirme özelliği eklemenizi sağlar. Ayrıca DownThemAll eklentisi ile indirme hızınızı %400 oranda arttırabilirsiniz.

8- Desktop

Firefox’ta kendi hızlı erişim sayfanızı oluşturabilme özelliği sağlamaktadır. Desktop ile bütün kişisel sayfalarınız elinizin altında olacaktır.

9- CleanupTabs

Firefox üzerinde çok fazla sekme açıyorsunuz ve daha sonra gereksiz sekmeleri kapatmayıp kullanmaya devam ediyorsunuz. Daha sonra durumu fark ettiğinizde tek tek kapatmak size zor geliyor. O zaman CleanupTabs sizlik bir eklenti. Bu eklenti sayesinde açacağınız sekme sayısını ayarlayıp, ona göre sekme açıyorsunuz. Bu sayı aşıldığında CleanupTabs gereksiz sayfaları kapatıyor. Üstelik kapatılmayacak sayfaları da ayarladığınzda işiniz daha da kolaylaşıyor. İlk başta gözünüzü korkutsa da her şeyi ayarlayabileceğiniz mükemmel bir eklentidir.

10- Video DownloadHelper

Youtube, Dailymotion, Vimeo… vb. video sitelerinden kolayca videoları indirme imkanı sağlıyor. Ayrıca Video DownloadHelper ile her hangi bir sitedeki videoları da indirebilirsiniz. Hatta o videoların formatlarını değiştirip çeşitli platformlarda açabilirsiniz.

Firefox‘un olmazsa olmaz bu eklentilerini gönül rahatlığıyla kurabilirsiniz. Hiç bir virüs yoktur ve hepsi Mozilla‘nın resmi eklentileridir. Ayrıca yer kaplamaz, bilgisayarı yavaşlatmaz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere… Hoşçakalın

Yazar Hakkında

Yusuf Özışık

Yusuf Özışık

Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Grafik Tasarım bölümünde eğitim görüyorum. Grafik Tasarım, Teknoloji Ve Fotoğrafçılık alanlarında yazı yazmaktayım.

Yorum Yaz