1538… Üç kıtada yegane hakim güç olan Osmanlı İmparatorluğu’nun Anadolu, Kuzey Afrika ve Batı Ortadoğu üçgenindeki toprakları arasında tabire caizse bir iç deniz olan Akdeniz’i bir milli göl haline getirdiği tarihtir. Öyle ki bu mücadeleden galip çıkan Osmanlı, Akdeniz’ de göndere sancak çeken ve çekilmesine izin veren tek güç olmuş, doğusundaki Beyrut kıyılarından en batısındaki Atlas Okyanusu’na kavuştuğu yer olan bu 2,5 milyon km2 lik koca denizi kendi havuzu haline getirmiştir. Bu savaş Orta Asya’dan beri üzerimizde kalan deniz bilmez bir kara halkı deyimini de rafa kaldıran hazırlıkların son demi olmuş ve böylece atalarımızdan yadigâr ayağı topraktan ayrı kalmayan özelliğimizin yanına, bulunduğumuz coğrafi şartlara ve devlet büyümesinin bir gerekliliği olarak gelen denizlerde varlık göstermeye bir uyum ile artık denizlerde güçlü bir şekilde varlık gösteren bir denizci millet karakterini de bizlere kazandırmıştır.

Bu yazımda amacım bir tarihçi kişiliğine bürünerek tarihçi gözüyle bu savaşı sizlere anlatmak değildir, zaten bunlar sayfamızın tarih başlığında yapılmaktadır. Amacım savaşın geçtiği yer olan Preveze bölgesi hakkında bilgi vermek ve tanıtmaktır.

012

Yukarıdaki görüntü Preveze’nin Google Earth görüntüsüdür. Görüntüye baktığımızda Preveze’nin kabaca Akdeniz’in ortasında ve Mora Yarımadası ile İtalya Yarımadası arasında konumlanmıştır.

Preveze günümüzde Yunanistan- Adriyatik kıyıları içerisinde kalmaktadır ve Yunanistan’ın 14 coğrafi bölgesinden biri olan Epir bölgesi içerisinde kalan bir ildir. Preveze şehri Preveze Körfezi’nin kuzey açıklarında kalan bir kara çıkıntısı üzerine kurulmuştur. 11000’den biraz fazla bir nüfusa sahiptir.

Preveze kesin olmamakla birlikte Venedikliler tarafından kurulmuştur. Preveze ismi İtalyanca “gasp” anlamına gelen “prevze” kelimesinden gelmektedir. Bunun sebebi Cezayir korsanlarının ele geçirdikleri ganimetleri burada paylaşmaları bölüşmeleridir.  1798’de Osmanlılar tarafından fethedilmiştir ve 1913’de Birinci Balkan Savaşı sonucu imzalanan mütareke ile Yunanlılara devredilmiştir.

Günümüzde bir turistik kasaba görüntü içindedir. Bu yüzdendir ki sahil kesimi neredeyse tamamıyla kafe-bar-restorandır. Preveze Deniz Savaşı’na ait bir müze vb. yoktur. Şehir içerisinde Tepedenli Ali Paşa’ya ve Hanedandan Ahmet Ağa’ya ait iki adet cami, iki türbe vs. vardır.

Özetle bir zamanlar Preveze galibiyeti gibi şanlı bir zaferi kıyılarındaki müslümanlarla seyreden bu sahil kasabası günümüzde Yunanistan’ın bizim için kör ucu olan diğer tarafında yer almaktadır. Bir zamanlar Evlad-ı Fatihan toprakları olan Balkanlardaki birçok yer gibi burası da bizler için unutulmuş, sadece tarih sayfalarında kendine yer bulur olmuştur. Nesillere tarihinle bir bütün olma bilincini sadece kitaplarda yer alan sayfalarca yazılarla değil, bu savaşların cereyan ettiği mekanları göstererek, öğreterek öğretebiliriz !

 

Yazar Hakkında

Ahmet Suat

Ahmet Suat

Mesleki olarak coğrafya bilimi ile uğraşmaktayım. Ve bunun yanında her zaman meraklısı olduğum genel kültür ile ilgili ufak şeyler karalamaktayım....

Yorum Yaz