Her gencin psikolojik bir buhran yaşadığı dönem vardır. O dönem içerisinde sebepsizce ağlayabilir, onu çok sevindirecek bir haber eskisi kadar tatmin etmeyebilir. Yani sevinci de üzüntüyü de tam manasında yaşayamaz. Hayatın çok başında olan genç henüz ne iş yapmak istediğini nerede yaşamak istediğini bilemez ve bu psikoloji tecrübesiz gençleri yıkar. Bu sıkıntının temelinde yatan sorun tamamen şudur; ben yetişkin miyim yoksa hala çocuk muyum? Yetişkin sınıfına koymak için en azından bir aile geçindirmek ya da sorumluluk altına girmek gerek. Diğer yandan çocuk sınıfına girmekten bahsetmiyorum bile. Hiç bir genç küçük muamelesi görmek istemez. İşte tam burada sorumluluk bilinci ortaya çıkar.

Bahsettiğimiz bu durumda gençlerin kendisine bir amaç belirlemeleri gerekir fakat yetmez. En büyük hatamız çok hayal kurup hiçbir girişimde bulunmamaktır. Bir amaç belirlemeli bu amaç doğrultusunda sorumluluk altına girmeliyiz. İşte bu bizi yetişkin yapar. Genç iken yaşadığımız bu uzun buhrana kesin çare olucaktır. Amaçsız gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez mantığını kavramamız gerekmektedir. Sorumluluk altına girmekten korkmamalıyız. Hayatımızı şekillendirmeye bu yaşlarda başlamanız gerekir. Çok duyduk anne ve babalarımızdan ben senin yaşındayken ev geçindiriyordum laflarını. Neyden korkuyoruz? Neyi bekliyoruz? Aslında hepimize imkan tanıdıklarında alanında en iyisi biziz değil mi? Ah bir imkan tanısalar ah.

Hepimiz birinin bizi fark etmesini elimizden tutmasını bekliyoruz. Bizde birer yetişkin gibi belli bir amaç doğrultusunda sorumluluk altına girmeliyiz. Ne gibi? Ailenin bu durum üzerinde etkisi çoktur. Türk kültürüne göre çocuğun hayatı iki seçenekle belirlenir. 1. Ailenin senin için istediği hayat 2. İse senin istediğin hayat… Her ikisi de olması gerektiği derecede olmalıdır. Her amaç sizi motive edecek, uğrunda verdiğiniz çabalar ile tecrübe edineceksiniz. Unutmamamız gereken bir kural ise ileride bulunduğumuz konum hayatın bize sunduğu imkanlar değil bizim verdiğimiz kararlar olduğu gerçeğidir.

Yazar Hakkında

Serbest Kürsü

Serbest Kürsü

Yorum Yaz