Teknolojik Aile

Merhabalar. Bu yazımızda sizlere aile kavramının günümüzde “teknolojiyle” nasıl katledildiğinden bahsetmek istiyorum.

Malum dijital çağdayız. Teknoloji büyükten küçüğe 7’den 70’e hepimizin olmazsa olmazı ama farkında olmadan teknolojinin bize kaybettirdikleri değerler ne olacak? Eskiden olduğu gibi yar kokusu sinmiş mektuplar yok, çeşit çeşit manzaralardan alınıp arkasına tebrikler dizdirdiğimiz kart postallar da demode. Öyle çok anlık iletişim aracı ortaya çıktı ki neredeyse henüz yeni olan e-mail’e bile ihtiyaç duymuyor yeni gelen nesil. Türlü türlü anlık iletileşme uygulamaları yüzünden ne kağıda yazar olduk ne de çizer… Her şey dijital her şey sanal, ister istemez bu çağımızın getirileri de bizleri yozlaştırdı. Aynı evi paylaşan aileler neredeyse birbiriyle görüşemez oldu. Anne bir tarafta baba bir tarafta çocuk başka bir tarafta.

Aile Kavramına Neler Oluyor ?

Yapılan araştırmalar gösteriyor ki bu yozlaşma aile yapımızı da bozdu. Giderek boşanmalar artıyor. Sebepleri üzerinde her nedense gerektiği kadar durulmuyor. Bu yozlaşma maalesef en çokta ahlaki değerlerimizi yıpratıyor. Birbirini tanımayan insanlar rastgele bir birilerine yazı çiziyor bile. Ne kişisel güvenliğimiz kalıyor ne ahlaki yapımız. Çok değil 15-20 yıl evvel toplumda ayıp kabul edilen şeyler bile günümüzde çok normal algılanıyor. Bu ahlaki çöküntüde en çok payı da tabiki de dijital çağın getirisi olan teknolojik araçlar gerçekleştiriyor. TV’lerde ki hezeyanları söyleyemiyorum bile, dilim varmıyor. Bir ihtiras zırvası bir edepsizlik bir hadsizlik ki demeyin gitsin. Teknoloji aslında bizi bizden özümüzden alıyor. TV’lerde dönenler örf, adet ve geleneklerimize ne kadar ters olursa olsun normal havasında gösterilerek insanlarımızın maddi ve manevi dünyası nasılda deforme ediliyor. Teknoloji iş hayatımıza her ne kadar büyük faydalar sağlasa da milli ve manevi değerlerimizi maalesef çoğu zaman bizlerden alıyor. Elinden telefonu düşürmeyen baba, tabletsiz oda değiştirmeyen anne ve bilgisayarın başına adeta kilitlenip kalmış bir çocuk ve buradan yetişecek bir nesil… Kime neye nereye ne kadar faydası olur? Yazıyı ve örnekleri uzatmak mümkün daha fazla irdelemek yerine neler yapabilirizi konuşmak gerek…

Konuyla ilgili seyrettiğim “ tekno sosyal aile ” videosuyla aslında günümüzde aile kavramı anlamında neler kaybettiğimizi gösteriyor.

Yazar Hakkında

Süleyman Sirkecioğlu

Süleyman Sirkecioğlu

İletişime 20 yılını vermiş bir iletişim uzmanı.
Çalışmaktan yorulmayan bünye. Okur ve yazmaktan zevk alır.

Yorum Yaz