Uzun Pozlama Fotoğraf Çekimi

Uzun pozlama karanlık bir yerde bir nesnenin üzerine düşen ışığın sensöre aktarılmasıdır. Bunu açıklıcak olursak bir cismin hafif ışıkta yaymış olduğu hareketi uzun pozlayarak mevcut ışık huzmelerinin fotoğrafa aktarımıdır. Uzun pozlama da en önemli konu enstantane (pozlama süresi) hızıdır. Uzun pozlama da enstantane hızımız düşük olacağı için elle çekim olayı da iptal olmuş olur. Uzun pozlamada enstantane hızının fotoğrafı nasıl etkilediğine bakmamız lazımdır.

esenköy

Şekil 1. Nikon D90 Exp. 111sn. f/29@19mm ISO 100

Uzun Pozlama Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Konular

  1. Görüntünün bulanık olmasını engellememiz için mutlaka tripod kullanmamız gerekmektedir.
  2. Deklanşöre basarken mutlaka uzaktan kumanda gerekir. Böylelikle deklanşöre basarak oluşacak titreşimi engellemiş olursunuz. 30sn’ye ye kadar olan çekimlerde kumanda şart değildir. Çünkü süre ile çekim yaparak bu titreşimi azaltmış olursunuz. Ancak 30sn’nin üzerinde ki çekimlerde bulb modunu kullanıcağınız için kumandaya mecbur olarak ihtiyaç duymuş olucaksınız.
  3. Pozlama yaparken f değerini yükseltin ve ISO ayarını minimum seviyede tutun.
  4. Işığı tutmak için ND (Neutral Density) filtreler kullanın.
  5. Uzun pozlama da görüntüde ki gürültüyü azaltmak için RAW formatta fotoğraf çekin.
  6. En önemli nokta ise hava tam olarak kararmadan çekim yapıcağınız ortamda olup ekipmanınızı kurunuz. Böylelikle hava kararmadan doğru kadrajı ayarlamış olucaksınız. Hava karardığında ayarlamaya çalıştığınızda zorlanmış olursunuz.
uzun pozlama esenköy

Şekil 2. Nikon D90 Exp. 8sn. f/25@36mm ISO 200

Yanımızda Bulunması Gereken Ekipmanlar

Tripod: Uzun pozlama için olmazsa olmazdır.

Kumanda: Kablolu veya kablosuz olabilir fark etmez. Ancak yukarıda belirttiğim gibi bulb ayarında ki çekimlerde kumanda olmazsa çekim yapamazsınız.

Batarya: Uzun pozlama çekimine çıkmadan önce evinizde bataryanızı mutlaka kontrol edin dolu değil ise doldurup çıkın ve yanınıza yedek batarya almayı unutmayın.

Hafıza Kartı: Bataryamızı kontrol ettiğimiz gibi hafıza kartımızı da kontrol edelim. Hafıza kartının boş olmasına dikkat edip gerekirse yedek hafıza kartı yanımıza alalım.

Geniş açı veya Telephoto lens: Bu ekipmanların ikisi de varsa, ikisini de yanınızda bulundurmanızda fayda var.

Büyük boy poşet: Buna ne gerek var diyebilirsiniz ancak şöyle düşünelim çok güzel bir yer buldunuz ve makinenizi, tripod’unuzu kurup hazırlığınızı yaptınız. Tam çekime başlama sırasında yağmur yağmaya başladı. İşte poşetimiz bu sırada devreye girip bizim gözümüz gibi baktığımız makinemizi korumaya yarıyor.

uzun pozlama

Şekil 3. Nikon D90 Exp. 1/5sn. f/22@12mm ISO 100

Şekil 3. Nikon D90 Exp. 15sn. f/32@70mm ISO 200

Şekil 4. Nikon D90 Exp. 15sn. f/32@70mm ISO 200

uzun pozlama nasıl

Şekil 5. Nikon D90 Exp. 42sn. f/32@24mm ISO 200

Yazar Hakkında

Renkli Kalem

Renkli Kalem

Dumlupınar Üniversitesi Maden Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Hobi olarak fotoğrafçılıkla uğraşmaktayım ve bunla ilgili bildiklerimi etkiliyazar ile paylaşmaktayım.

Yorum Yaz