Ülkemizin Volkanik Güzelliği Peribacaları

Peribacaları ülkemizin önde gelen turistik mekanlarından biridir. Ülkemizde deniz ve tarih turizmi dışında doğal süreçler tarafından oluşturulmuş en bilindik yapılardır. Peribacaları ve Kapadokya ülkemiz ile eş anlamlı hale gelmiş olup, her yıl bu doğa güzelliği için binlerce turist ülkemize gelmekte ve ülkemizin ekonomisine katkı yapmaktadırlar.

Bugün peribacası denilince dünyada ve ülkemizde akıllara gelen, reklamı yapılan, taş oymalara işlenenler İç Anadolu bölgemizde yer alan özellikle Ürgüp ve Göreme ile ön plana çıkan Kapadokya bölgesidir. Ancak ülkemiz peribacası manzaraları açısından sadece Kapadokya bölgesi ile sınır olmayıp Van, Manisa-Kula, Konya, Erzurum-Narman ve Afyon illerimizde de Kapadokya kadar olmasa da peribacaları vardır. Bunlardan biri ve yazımıza konu olan ve Vanadokya ismi verilen Van peribacalarıdır.

Peribacaları Nasıl Oluşmuştur

Van peribacalarına geçmeden evvel peribacası – peribacaları adı verilen oluşumun teşekkülüne ve isim menşeine bakalım. Halk arasında bir zamanlar bu oluşumların içerisinde perilerin yaşadığına inanılmasından ve şekil itibariyle yapıların bir bacayı, zihinlerdeki hayali bacalı-şapkalı peri evlerini andırmasından zamanla bu ismi almıştır. Oluşumlarına baktığımızda ise peribacası oluşumu volkanik faaliyet ve volkanik arazi varlığı ile doğrudan ilişkilidir. Volkanik faaliyet sonucu ortaya çıkarak etrafa yayılan ve bir zemin örtüsü meydana getiren, gevşek bir yapıya sahip kül,tüf gibi materyalin rüzgar ve su gücü ile aşındırılması ile oluşur. En üstteki daha sert yapılı kayalarda nispeten daha geç aşınarak bunların üzerine gelir ve böylece peribacası oluşumu tamamlanır. Aldıkları koni şekli ise yere yaklaştıkça etkisi azalan rüzgarın üst kesimdeki daha fazla enerjisiyle olmuştur.

Kapadokya Peribacaları

Tipik bir peribacası

Van pericaları ya da Vanadokya Başkale ilçesine bağlı ve ilçeye 33 km uzaklığında olan Yavuzlar Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. Oluşum olarak Kapadokya bölgesindeki peribacaları ile hiçbir farklılık göstermez. Volkanik yapılı Yiğit Dağı’ndan çıkan materyalin su ve rüzgarlarla aşındırılmasıyla oluşmuştur.

32457_404414507870_710192870_4201793_4928298_n

Van peribacaları - Etkili Yazar

Vanadokya peribacaları yaklaşık 17 bin peribacasını barındırır ve 20 kilometrelik bir alanda yayılış göstermiştir.Van-Yavuzlar Köyü peribacalarının yanında mağara ve oyma evleriyle de peribacalarına bir alternatif sunmaktadır.

Gerek Van peribacaları gerekse diğer bölgelerimizde bulunan peribacaları Kapadokya bölgesine bir alternatif olarak ortaya çıkmaktadırlar. Kapadokya örneğinde de olduğu turizm potansiyeli oldukça yüksek olan peribacalarının tanıtımı ve reklamı sadece Kapadokya ile sınırlı kalmamalı, kabaca dört bir yana dağılmış olan bu yapıları peribacası turları gibi bütün peribacası bölgelerine kapsayacak şekilde turlar teşvik ve organize edilerek turistlerin ilgisi ülkeye yayılmalıdır. Vanadokya bölgesi de doğal güzelliğinin yanında otel, ulaşım gibi turizm yatırımları ve reklamlar ile öne çıkarılmalı ve bölgede özellikle ekonomik anlamda yapacağı katkı gözardı edilmemelidir. Bir sonraki genel kültür alanındaki yazımda görüşmek üzere.

Yazar Hakkında

Ahmet Suat

Ahmet Suat

Mesleki olarak coğrafya bilimi ile uğraşmaktayım. Ve bunun yanında her zaman meraklısı olduğum genel kültür ile ilgili ufak şeyler karalamaktayım....

Yorumlar

Yorum Yaz