Verimli Çalışmak

Birçoğumuz zamanımızın büyük bir bölümünü maalesef boş şeylerle ve verimsiz bir şekilde geçiriyoruz. Yapmamız gereken önemli işlerimize öncelik vermeyip, gereksiz işlere yoğunlaşarak zamanımızın verimli bir kısmını heba ediyoruz. Bu verimsiz zaman kullanımı günümüzde birçok kişiye hem iş hem de özel hayatında başarısızlıklar getirmektedir. Bu başarısızlıklar sonucu bireyler ister istemez kendilerini verimsiz bir hayat döngüsünde bulmaktalar. Halbuki iş ve özel hayatınızda yapacağınız ufak değişiklikler ile zamanınızı çok daha verimli kullanabilir ve başarıya bir o kadar yaklaşabilirsiniz.

İşte iş ve özel hayatınızda daha verimli çalışabilmek için yapmanız gerekenler;

Mutlaka Uyku Düzeniniz Olsun

Verimsizliğin, başarısızlığın ve hastalıkların en etkili sebeplerinden biri uykusuzluktur. Uyku düzeni olmayan bir kimsenin etkili bir şekilde çalışması beklenemez. Hem fiziksel açıdan hem zihinsel açıdan bir insan dinlenemez ise gün içinde uğraşacağı işlerde verimi yakalayamaz. Bu durumda kişiye başarısızlık getirir. Bu sebeple verimli çalışmak için yapmanız gereken ilk şey vücudunuzu tam bir şekilde dinlendirmektir. Bunun yolu da erken yatıp erken kalkmaktan geçer.

Uyku düzeni

İşlerinize Zaman Aralığı Belirleyin

Gün içerisinde yapacağınız işleri mutlaka bir kağıda veya ajandaya yazın. Ve bu işleriniz için zaman dilimleri belirleyin. Örnek olarak; bugünkü işleriniz arasında şirket evraklarının bir kısmını okumanız gerekmekte, bu okuma işlemi için not defterinize 14:00 – 15:00 gibi bir zaman dilimi belirleyin ve bu zaman dilimi içerisinde o işi mutlaka yapıp bitirin. Bu şekilde çalışmak size ister istemez bir disiplin getirecek ve bu disiplin sonucu işlerinizi çok daha kısa sürede ve verimli bir şekilde yapabileceksiniz.

verimli çalışmak

Beslenme Düzeninize Dikkat Edin

Beslenme Düzeni, verimli çalışmak için uygulanması gereken bir diğer önemli husus. Özellikle sabah kahvaltısının yapılması kişiyi günün başlangıcında 1-0 öne geçirecektir. Sabah kahvaltısı sizleri hem fiziksel açıdan hem de zihinsel açıdan o güne hazırlayacak en önemli beslenme aralığıdır. İyi veya kötü mutlaka kahvaltı yapmaya çalışın. Bir diğer öğün olan öğlen yemeğinde ise asla ağır besinler tüketmeyin. Öğlen yemeğinde yiyeceğiniz yağlı ve ağır besinler sizi akşama kadar yapacağınız işlerinizde bir hayli engelleyecektir. Özellikle ayran ve süt içmek müthiş bir uyku ve halsizlik getirebilir. Bu durumda verimsiz bir çalışma ve zamanın boşa gitmesi anlamına gelmektedir.

Verimli çalışmak için kahvaltı

Kendinize Hedefler Belirleyin

İş ve özel hayatınızda hedeflerinizin olması verimli çalışmak için olmazsa olmazlardandır. Yaptığınız işte hedef belirlemek sizleri aktif bir çalışmaya teşvik edecek ve bu aktif çalışma sonucu zamanınızı çok daha verimli kullanabileceksiniz. Bir süre sonra yaptığınız işten zevk almaya başlayacaksınız ki bu durum size başarı olarak geri dönecektir. Dediğim gibi işinizde ve hayatınızda büyük hedefleriniz olsun. Bu hedefleriniz doğrultusunda çalışmak size müthiş bir öz güven, azim ve başarı getirecektir.

hedef

Sosyal Çevrenizle Aranızı İyi Tutun

Gerek iş arkadaşlarınızla olsun gerek komşularınızla gerekse mahallenin esnafıyla kısaca hayatınızdaki sosyal çevrenizle aranızı çok iyi tutun. Kendinize dostlar edinin, arkadaşlıklar kurun. Çevrenizle olan bu iyi ilişkiler hayata daha sıkı tutunmanıza ve verimli, canlı bir hayat sürmenize olanak sağlayacaktır. Böyle bir hayat yaşamanın sizlere olan faydası tartışılamaz. Unutmayın yalnız kalmak, bu acımasız hayat döngüsünde kaybetmek için çok yeterli bir sebeptir.

Arkadaşlık

Verimli çalışmak için yukarıda değinmiş olduğum 5 önerinin sizlere bu monoton, verimsiz ve başarısız hayattan kurtulmanız için bir rehber niteliğinde olmasını temenni ediyorum.

Peki siz hayatınızda başarıyı yakalamak için neler yapıyorsunuz ?

Yazar Hakkında

Süleyman Sirkecioğlu

Süleyman Sirkecioğlu

İletişime 20 yılını vermiş bir iletişim uzmanı.
Çalışmaktan yorulmayan bünye. Okur ve yazmaktan zevk alır.

Yorum Yaz