Daha Güvenli Whatsapp İçin

Whatsapp günümüzün hiç şüphesiz en büyük mesajlaşma ağıdır. Kullanımı çok fazla olan ve hemen hemen herkesin kullandığı bir uygulamadır. Ancak Whatsapp kullanırken mutlaka dikkat etmemiz gereken bazı noktalar var. Çünkü herkes tarafından kullanılan Whatsapp, dolandırıcıların ilgi odağındadır. Önlem alınmazsa da kurulan tuzakların kurbanı olma ihtimali çok yüksektir. Peki dikkat etmemiz gereken noktalar neler? Bu tuzaklardan kurtulma yolu var mı? Elbette var.

Telefonumuzu Herkese Vermemeliyiz

Numaramızı herkese verirsek, numarayı alan kişi Whatsapp uygulamasından sizin kişisel bilgilerinize rahatça ulaşabilir. WhatSpy Public adlı uygulama ile durum mesajlarını, durum değişikliklerini, kullanıcı fotoğraflarını rahatça görebilmektedir. Üstelik gizlilik ayarlarında ‘kimse’ seçili olsa bile. Ayrıca mSpy adında bir yazılım ile de görüşmelerinize varana kadar her türlü kişisel bilgileriniz bir sunucuya gönderiliyor. Yani özel her konuşmanız birileri tarafından takip ediliyor. Tüm bunlar için tek bir uygulama yeterli oluyor. Bu yüzden telefonunuzda bu iki uygulamanın olmamasına dikkat edelim.

Saldırganların kullandıkları bir diğer yöntem ise MAC Spofing’dir. Bu yöntem ile saldırgan kendi MAC adresiyle sizin MAC adresinizi değiştirip, mesajlarınıza ulaşabiliyor. Bu saldırıları önlemenin tek yolu ise numaramızı herkese vermemekten geçiyor.

Bir Diğer Tehlike: Whatsapp Web

Whatsapp Web çıktığından bu yana bilgisayarınız üzerinden Whatsapp’ınıza virüsler, zararlı yazılımlar atılabiliyor. Kaspersky firmasının yaptığı açıklama sonucu, virüs bulaştırmalarından ziyade banka bilgilerinize bile ulaşabildikleri ortaya çıktı. Bu tehlikeden kurtulmanın yolu ise Whatsapp Web’i kendi orjinal sitesinden indirmektir.

Diğer tehlike ise, Whatsapp’tan 7 MB ve üzeri mesaj alıyorsanız Whatsapp’ınız kilitlenir. Bu durumu çözmek için ise mesajı silmeniz gerekmektedir. Hatta bazen Whatsapp uygulamasını bile kaldırıp, yeniden kurmanız gerekir.

Hepimiz aktif olarak Whatsapp adlı uygulamayı kullanıyoruz ama önemli olan bilinçli bir şekilde kullanmak. Yukarıda bahsettiğim güvenlik önlemlerini alarak Whatsapp güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.

Yazar Hakkında

Yusuf Özışık

Yusuf Özışık

Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Grafik Tasarım bölümünde eğitim görüyorum. Grafik Tasarım, Teknoloji Ve Fotoğrafçılık alanlarında yazı yazmaktayım.

Yorum Yaz