İletişimde Yüzde 100 Başarı

Merhaba sevgili okurlar. Geçtiğimiz yazımızda iletişimin, hayatımızın birçok alanında etkili olduğunu ve açamadığımız kapıları açabilecek bir anahtar olduğunu anlatmaya çalışmıştık. Bu anahtarın aslında hepimizde var olduğunu, sadece kapıya anahtarı doğru bir şekilde yöneltmenin kapıyı açabileceğini aktarmıştık. Bu yazımızda iletişimin temel argümanları detaylı bir şekilde inceleyeceğiz. “Etkili bir iletişimde beden dilini, kurduğumuz cümleler ve ses tonunu temel iletişim tekniklerimizde yüzde 100 verimli nasıl kullanabiliriz? Hangi hareketlerden kaçınmalı ve yöneltilen sorulara hem beden dili hem cümlelerimizle tam karşılığını bulabilir hale nasıl getiririz?” sorularına cevap arayacağız.

İletişim

Sağlıklı iletişim

Sağlıklı ve etkili bir iletişimde kurduğumuz cümleler yüzde 10’luk bir etkiye sahiptir. Cümlelerimizi seçerken dikkat etmemiz gerekenleri sıralarken öncelikle sakin düşünerek cümlelerimizin dudaklarımızdan dökülmeden önce yerli yerinde kullanılması için anlatmak istediğimiz asıl konuyu tam karşılayacak biçimde dizilmesini sağlamalıyız. Eğer hızlı düşünür ve heyecanla hareket edersek kuracağımız cümlelerin muhatabımız tarafından tam algılanamaması durumunda, anlatmak istediğimizi ya aktaramayız ya da aynı cümleyi birkaç farklı şekilde kurarak anlaşılma güçlüğü çekeriz. Böyle bir durumda etkili ve sağlıklı bir iletişimden söz etmek pek mümkün olmayacaktır. Bu karşımızdaki insan nezdinde konuşmaya, anlaşmaya başlarken 1-0 geride başlamamız anlamına gelir. Eskilerin dediği gibi ‘Dilin kemiği yoktur’ şeklinde düşüncesiz cümleler kurmak yerine sakin ve düşünerek cümleler kurarak kendimizi ilk etapta daha anlaşılabilir hale getirebiliriz. Dikkat etmemiz gereken fazla ve hızlı konuşmaktan kaçınmak.

iletişim

İletişim halinde olduğunuz kişi yada kişilerde dinlediğinize yaklaşık olacak şekilde eşit miktarda anlaşılabilir ve net konuşmalısınız. Cümlelerdeki vurgularınız ve ses tonunuzu bulunduğunuz iç/dış çevreye göre ayarlamak tabiki artı puan olacaktır. Bu iletişim argümanıyla bağlantılı olarak yüzde 30’luk ikinci etki ses tonumuz ve vurgularımız. Doğru cümleleri kurduk ama anlatırken heyecanımızı ya da mutsuzluğumuzu yansıtamıyorsak buda yine karşımızda ki insanla etkili iletişim oluşturamamamıza sebep olacaktır. Doğru cümleleri, doğru duygu ve düşünce vurgularıyla bir arada kullanmak toplamda yüzde 40’lık bir payla etkili iletişimi kurabildiğimizi gösterecektir. Doğru cümleleri kurduktan sonra, doğru vurgulamaları iletişim halinde olduğumuz konuyla birleştirerek hem kalıcı, hem anlaşılır bir şekilde aktarabilmemiz sonuca daha çabuk ilerlememizi sağlayacaktır.

Ve son olarak yüzde 60’lık paya sahip en etkili iletişim argümanı olan beden dilimiz. İletişim halinde olduğumuz insanda en çok etki bırakacak davranışlarımız. Eğer olumlu ve kontrollü olabilirsek yüzde 100 iletişim yüzde 100 başarıyı elde edebileceğinizi asla unutmayın. Hareketsiz, çekingen ve donuk ifadelerden kaçınmak en başta geliyor. Enerjik ve canlı olarak arada ufak jestlerinizi kullanmak size çok anlam katacaktır. Konu hakkında allame-i cihan olsanız ben bilirim havalarını, ukalalık tavırlarını asla takınmayın. Konuya hâkim olduğunuzu elbette gösterin, jest, mimik, cümlelerinizle bunu hissettirin. Tabiki aşırıya kaçmadan… Konuya ya da iletişimin seyrine göre değişebilir elbette ama mutlaka tebessümle yaklaşın ve o tebessüm yüzünüzde kaybolmasın. Ellerinizi yüzünüzde dolaştırmak, ağzınıza örtmek, ellerinizi kavuşturmak, cebinizde tutmak ya da bir nesneyle oynamaktan uzak durun. Bu hareketler genelde istem dışı olsada insanın kendini kontrol edebilmesiyle terk etmek mümkün. Karşınızdakiyle rahatsızlık vermeyecek ölçüde devamlı suretle göz teması kurmaya çalışın. Bilimsel araştırmalar insanların konuşma içerisinde birbirlerinin yüzüne bakanları bakmayanlara oranla çok daha sempatik bulduğunu göstermekte.

Karşınızdakinin konuşması esnasında öne doğru eğilin, iletişim halinde olduğunuz kişiye ya da kitleye ilginizi gösterin. Yeri geldiği takdirde konuyu çıkmazdan kurtarmak için dışsal algılanmayacak jest ve mimiklerle konunun seyrini değiştirin. Daha farklı noktalardan yaklaşarak konuyu aktarmayı deneyin. Eğer iletişim halindeyken ayaktaysanız dik durmaya dikkat edin. Oturuyorsanız koltuğunuzu dolduracak şekilde oturun ve arkanıza yaslanın. İşte bütün bunları birleştirdiğiniz taktirde yüzde 100 iletişim yüzde 100 başarı kaçınılmaz olacaktır. İletişim anahtarını doğru kapıya doğru zamanda doğru şekilde takmış ve kapıyı açmış olacaksınız. Unutmayın ki, iletişim halinde olan insanlar arasındaki görüş ayrılıklarının temelinde konunun farklı algılanması, anlatımdaki yanlış kullanım biçimleri ve yorumlanışı olduğu biliniyor.

Yukarıda saydığımız temel iletişim tekniklerini doğru uygulamak iş, sosyal ve hayati konularda bir çok hata ve yanlış anlaşılma riskini ortadan kaldıracaktır.

başarılı iletişim

Yazar Hakkında

Süleyman Sirkecioğlu

Süleyman Sirkecioğlu

İletişime 20 yılını vermiş bir iletişim uzmanı.
Çalışmaktan yorulmayan bünye. Okur ve yazmaktan zevk alır.

Yorumlar

Yorum Yaz