Genel Kültür

YÜZEN ADA MI OLUR?

Dünyada ve ülkemizde doğanın bizlere sunduğu, bize farklı gelen birçok ilginç doğal oluşumlar ile karşılaşırız. Mersin’deki Cennet –Cehennem obrukları, İzlanda adası ve Amerika Yellewstone Ulusal Parkı gibi tektonik aktif faylı bölgelerde karşımıza çıkan aniden fışkıran sıcak su “gayzerler”, renk cümbüşü içindeki ormanlar ve ağaçlık alanlar, İç Anadolu’daki Peribacaları… ve daha sayısız doğal güzellik özellikle turizm faaliyetlerinin başlaması ile yapılan reklamlarla tüm dünyada ilgi çekmiş ve hayret içindeki birçok meraklı göz buraları görmek için akın etmiştir. Bunlardan biri de Bingöl ilimiz sınırları içerisinde bulunan ve bizlere ada kavramını tekrar sorgulatacak olan “yüzen ada”lardır. Dediğimiz üzere bu adalar içinde bulundukları gölde bir noktada sabit bir şekilde durmayıp göl içerisinde hareket ederek yer değiştirebilmektedirler.

Yazımızda ülkemizin bin bir güzelliğinden biri olan yüzen adalar Bingöl merkezli anlatılmaya ve tanıtılmaya çalışılacaktır.
Nasıl oluştukları ile başlarsak yüzen adalar, sadece ülkemizde ve Bingöl’de görülmeyip dünyada birçok noktada mevcuttur. Genellikle bataklık arazilerde, göllerde ve benzer sulak alanlarda bulunan, çamur ve yüzen sucul bitkilerin bir sarmal meydana getirmeleri ile oluşur. Adaların yüzmesi ise çürümüş bitkilerden oluşan metan gazının alt tarafta takılı kalması ile olmaktadır. Uzun ömürlü olanlarının üstünden ağaç da yetişebilir.

23663

Üzerindeki ağacıyla yüzen ada

Yukarıda dediğim üzere yüzen adalar ülkemizde sadece Bingöl’de bulunmayıp, ama ülkemizde ki yüzen adalardan en büyüğü Bingöl’dedir, Eber ve Akşehir gölleri üzerinde, İçel Adalıgöl’de, Erzurum Olur’da, Kayseri Sultansazlığı’nda ve daha başka noktalarda olmak üzere toplam 22 yüzen ada mevcuttur. Dünyada ise Meksika’dan Avustralya’ya kadar birçok yerde vardır.

Adalar insanlar tarafından itilerek hareket ettirilmekte ve hatta bazen rüzgarla bile yer değiştirebilmektedir

1708899-bingol-yuzen-adalar
Bingöl’deki yüzen adalar ise Solhan ilçesine bağlı Hanzarşah Köyü Aksakal Göl mezrasındaki Turna Gölü üzerinde yer alır. Bingöl merkeze 45 km uzaklıktadır. Bu adalar yöre halkı tarafından keşfedilmiştir. Toplam 3 tanedirler ve tamamen doğal yollar ile oluşmuşlardır. Bu adacıkların çapı ortalama 10 metredir.

e9c744f01265e18647787ec564b90a4e_k
Adalar ve göl Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce ”Yüzen Adalar Tabiat Anıtı” olarak koruma altına alınmış ve Solhan Kaymakamlığı’nca hazırlanan “Turizmin Anahtarı Yüzen Ada Projesi” hayata geçirilmiştir. Yine 2013 yılında 1. Yüzen Ada Doğa Coşkusu etkinliği da yapılmıştır. Hatta yüzen ada üzerine çalışan ve birçok yüzen ada bulan Atatürk Üniversitesi Coğrafya Bölümü’nden Prof. Dr. İhsan Bulut; Türkiye’deki yüzen adaları bilim dünyasına kazandırmak amacıyla “Alo yüzen ada bulduk” adlı bir ihbar hattı kurmuşlardır.

781_63

Yüzen adalar, özellikle Bingöl’dekiler, ülkemizin saklı kalmış güzelliklerinin başında gelmektedir. bunun yanında ülkemiz bu tabiat güzelliğinden maalesef pek yararlanamamakta, bırakın yurtdışında bilinmesini henüz ülke içerisinde dahi pek bilinmemektedir. Etkin yatırımlar ve düzenlemeler ile yapının turizm potansiyeli hayata geçirilmelidir. Kuşkusuz bu yöre halkı içinde oldukça faideli olacaktır.

Yazar Hakkında

Ahmet Suat

Ahmet Suat

Mesleki olarak coğrafya bilimi ile uğraşmaktayım. Ve bunun yanında her zaman meraklısı olduğum genel kültür ile ilgili ufak şeyler karalamaktayım....

Yorumlar

Yorum Yaz